A'dan Z'ye e-ticaret

  1. Anasayfa
  2. A'dan Z'ye e-ticaret
  • A'dan Z'ye e-ticaret

    A'dan Z'ye e-ticaret

    Lukwise Röportajları - Erdem Güngör-e-com I0I Kurucusu


Lukwise röportajlarında bu haftaki konuğumuz e-ticaret ve interaktif pazarlama okulu e-com I0I kurucusu Erdem Güngör.

Ne?- eCOM.101 eğitim yanı sıra ne tür hizmetler sunmaktadır? eCOM.101’i tanımak isteriz.

Merhaba, e-com101 bir e-ticaret okuludur. Bireysel ve kurumsal e-ticaret/dijital pazarlama derslerinin yanı sıra e-ihracat, interaktif pazarlama, tasarım ve grafik yönetimi ve en önemlisi e-ticaret yazılım danışmanlığı vermektedir. Bununla birlikte ilerleyen günlerde dijital sektöre nitelikli iş gücü kazandırmak ve bu alanda insan kaynağını verimli kullanabilmek adına bir kariyer sitesi projelendirmektedir. Halı hazırda sosyal medya pazarlama ve web sitesi gelişimi için projelendirdiği ve de hayata geçirdiği iki projesi de bulunmaktadır. Özetle A’dan Z’ye tüm e-ticaret ihtiyaçlarını karşılayan odağına bilgiyi, bilgi olmayı ve en önemlisi sürekli öğrenmeyi koyan bir okuldur diyebiliriz.

 


"Tüm süreçleri içine alan kurumsal bir çözüm geliştirdik"


Neden? – Kurumsal e-ticaret eğitimleriniz özellikle farklı ve dikkat çekici. İnsan Kaynakları ve diğer departmanlara ayrı ayrı tasarlanmış eğitimleriniz var. Neden bu şekilde içerikler hazırlamaya karar verdiniz?

Sektörde nitelikli personel bulmak zor. Özellikle işin içine karakteristik değişimler de girince sürekliliği olan personeli bulmak, seçmek ve alımına karar verebilmek çok zor. Bununla birlikte seçim kriterleri de çoğu zaman yanlış ya da günlük wom ( word of mouth) dilinde oluyor. Buradaki sorun ise doğru personelin doğru iş tanımı doğru iş yerinde doğru pozisyona yerleştirilmesi ve de ücretlendirilmesi. İşte tüm süreçleri içine alan kurumsal bir çözüm geliştirdik. Bu kurumsal çözüm ile yönetici bazında ya da İK düzeyinde seçim, alım yapacak ya da karar verici olan kişilere doğruyu gösterme niyetindeyiz. Bunun da ilk aşaması eğitim.

 


Ne zaman? – Eğitimlerin zamanlamaları nasıl? Sertifika almak için ne kadar zaman ayırması gerek katılımcıların?

Eğitimler hafta içi ve hafta sonu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hafta içi eğitimler genelde 1 aylık 30 saat haftada 2’şer gün olmak üzere iki grupta toplanırken hafta sonu eğitimi ise 3 aylık dev bir eğitim.

Eğitimlerimizde e-com IOI başarı sertifikası ile son zamanlarda Kadir Has Üniversitesi’nden de akredite almak vesilesiyle iki sertifika veriyoruz. Kadir Has Üniversitesi onaylı bu sertifika ile e-ticaret eğitimlerimize hız ve güç kazandırdığımıza inancımız tam. Özellikle programı başarı ile bitiren arkadaşlar sektörde ve dahi dünyada geçerli bir sertifikaya da sahip oluyorlar.

e-com IOI e-ticaret eğitimleri hem dinamik hem de interaktif. Devama çok dikkat ediyoruz ve başarılı olmadan da programdan mezun etmiyoruz. E-Ticaretin her detayına dokunduğumuz bu eğitimler, kurumsal eğitimler ile birlikte oldukça fazla kişiye ve insan hayatında çok verimli ayıracağı 1 ya da 3 ay gibi bir süreye yayılıyor.

 


Nasıl? – Konunuz çok dinamik ve sürekli yeni bilgilerin oluştuğu bir alan. Eğitim sonrası kurum ve katılımcılarla nasıl bir iletişim içinde oluyorsunuz?

Bizim için eğitim alan kişiye diye bir tabir yok aslında. Onar e-com IOI’ in bir parçası. Okul misyonunu edindik. Okul hiç bitmeyen bir öğrenme deneyimi sunuyor. Birlikte e-ticareti konuşmaya başladığımız eğitim arkadaşlarımızda danışmanlık ya da soru cevaplar şeklinde ilişkimizi sürdürüyoruz. Kapı ve telefonumuz 7/24 bilgi almak isteyenler için açık. Elbette ki ayırabildiğimiz zaman sınırlı ancak danışmanlık hizmetimiz de işimizin bir parçası. E-Ticaretin her alanına dokunduğumuz için örneğin stüdyo ihtiyacı olan kişiler için de çözümlerimiz var, reklam ihtiyacı olan için de ürün arayan için de çözümlerimiz mevcut.  Eğitimlerimiz yüz yüze olduğu için bu samimi ortamı her zaman yaratmayı başarabiliyoruz. Tüm eğitmenlerimiz yüz yüze öğretmekten daha mutlu oluyorlar.

 

"Kapı ve telefonumuz 7/24 bilgi almak isteyenler için açık."


Nerede? -  e.COM 101 ofisleri İstanbul ve Estonya’da bulunuyor. Neden bu merkezleri seçtiniz?

Estonya oldukça verimli bir pazar bizim için. Burada yatırımlarımız ve Avrupa kanalında e-ticaret yapan müşterimiz var. Türkiye ise kalbimizin attığı yer. Beşeri yatırımın buradan Avrupa kanalına e-com IOI ile gitmesini sağlamak istiyoruz.

 


Kim? – Bütün bu tecrübe, emek ve girişimin arkasındakileri ve ekibinizi tanıtabilir misiniz?


Tüm başarılı operasyonun ardında e-ticarete, gelişime ve en önemlisi öğrenerek öğretmeye gönül vermiş çekirdek bir ekip var. Erdem Güngör (e-ticaret), Yeliz Kaymakçı (marka iletişimi, Erkan Uzunoğlu(müşteri deneyimi ), Öner Artıç  ( fotoğraf ) ve daha nice öğretim üyemiz mevcut.

Ekibimiz sürekli değişen, gelişen ve uzaktan çalışmayı seven bir ekip.

Bize gücü veren aslında sektörde kendi mesleklerinde başarılı bir şekilde çalışan kişiler aslında. Onlar sürekli değişiyorlar. Değiştiriyorlar. Eğitimlerimizde standart bir kadrodan oldukça kaçınıyoruz. E-Ticaret yaşayan bir organizma olduğu için farklı kanallardan ve farklı disiplinlerden beslenmek zorunda. Farklı disiplinlerde ise içeride başka kafaları barındırmak bize güç katıyor. Elbette ki gerek teknik gerek İK gerekse de pazarlama alanında iş birliği yaptığımız güçlü firmalar var ve web sitemizde tüm detayları buradan alabilirsiniz.


Kurucumuz Erdem Güngör, aslında tüm hikaye onun sektördeki yapılmayanlar olgusundan çıktı.

 

e-com 101 profil sayfasını buradan ziyaret  edebilirsiniz.