Dış Ticarette Bilgi Güçtür

  1. Anasayfa
  2. Dış Ticarette Bilgi Güçtür
  • Dış Ticarette Bilgi Güçtür

    Dış Ticarette Bilgi Güçtür

    Lukwise Röportajları - RB Lecturer


Bu hafta röportaj konuğumuz Lukwise üyelerinden RB Lecturer kurucusu Reşat BağcıoğluRB Lecturer hakkında bilgi alabilir miyiz? Reşat Bağcıoğlu ile RB Lecturer’ın hikayesi nasıl başladı?..

RBLecturer sevdam teee bankacılık yıllarımın sonlarına doğru başlamıştı. Kendi bankamda zaten iç eğitmendim. Dış işlemler ve kredi servisinde idim. Diğer bankacı meslektaşlarımla kendimi kıyasladığımda, bir adım önde olduğumu biliyordum. Bankamdan emekli olduktan sonra kara kara düşünüp emeklilik sürecinde ne yapacağım demedim ve aklımdaki işi yapmak üzere kendi şirketim olan RBLECTURER DIŞ TİCARET EĞİTİMLERİ İstanbul firmasını kurdum ve sesimi duyurmaya çalıştım. Öncelikle finans kurumları sonrasında ihracatçı birlikleri, kurumsal ve ticari firmalara danışmanlık, iş ve ekonomi dergilerinde köşe yazarlığı, üniversitelerde eğitimler, akademisyenlik, dış ticaret danışma kurulu üyelikleri derken bugüne geldim. Geldiğim yerin kolay ulaşılır bir seviye olmadığını da biliyorum ancak sürekli çalışmalarımı sürdürmekteyim.


Eğitimsiz bir dış ticaret firmasının illa ki bir yerde ayağı tökezleyecektir.

 

Dış Ticaret işlemi yapan firmalar için eğitimini almak neden büyük önem taşımaktadır?

Ülkemizdeki sıkıntılı piyasalarında yol almaktan daha çok yurt dışına mal satmak ve oyunu kuralına göre oynamak önemlidir. Bankacılık uygulamalarını uluslararası ticaret kuralları ile harman yaptığımda ithalatçı ve ihracatçıların arayıp da bulamadıkları bir sektörün varlığı hem beni hem de ihracatçıları mutlu etti. Eğitimsiz bir dış ticaret firmasının illa ki bir yerde ayağı tökezleyecektir. Verdiğim dış ticaret ve danışmanlık eğitimleri sayesinde dış ticaret firmalarının adeta elinden tutup, doğru yolu göstermeye çalıştım. Kendilerini eğitemeyen bir dış ticaret firması her zaman kaybeder. Bu yüzden bilhassa dış ticaret ve finans eğitimi her zaman ön koşul olmalıdır dış ticaret firmaları için.

 Dış Ticaret konusu Türkiye’de tüm sektörlerin her zaman önde gelen zorlandıkları konulardan biri oldu. Bu anlamda dış ticaret konusunda kendilerini geliştirmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?

Bilgi her zaman güçtür.  Dış ticaret alanında da bu öyledir. Dış ticaret tacirleri zorlanıyorlarsa yeterince bilgi ve donanım sahibi olmayışlarından, dış ticaret işlemlerinde kullanılan ve dış ticaret tacirlerin asla göz ardı edemeyecekleri konulardan bir tanesi finansal enstrümanlar olup bu ürünlerin doğru kullanımı ve nasıl kullanılacağının doğru bilinmesi dış ticaret tacirlerinin elini güçlendirecek. Keza uluslararası ticarette rekabetçi olabilmek adına dış ticaret kurallarının, güçlü ve zayıf yönlerinin, risk ve avantajlarının iyti bilinmesi gerekmektedir. Tüm bunlar tam donanımlı eğitimlerle elde edilecektir kuşkusuz. Bugün eğitime ayrılan zaman ve para yarın dış ticaret tacirlerinin çok büyük risklerin önüne geçmeleri için sağlam bir güç olacaktır.


Risksiz Dış Ticaret mümkün müdür?

Sıfır risk olmasa da riski azaltmanın pek çok yolları vardır. Ancak kendini eğitmeyen dış ticaret firmaları her attığı adımda bir riskin içinde olabileceği asla sürpriz değildir. Bu konuda dış ticaret firmalarına çeşitli konularda eğitim verdiğim gibi en çarpıcı eğitimlerden bir tanesi Risksiz Dış Ticaretin Kuralları olup dış ticaretin kurallarını A’dan Z’ye ele almaktayım.Önümüzdeki günlerde dış ticaretin öneminin daha da arttığını, dış ticaret yapmanın adeta bir zorunluluk olduğunu hep birlikte göreceğiz. 


Önümüzdeki dönem için dış ticaret genelinde hedef ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Fikir ve düşünceler bir eser değil daima gelişim içindedir. Tıpkı dış ticaret ve kurallarında olduğu gibi. Uluslararası arenada dış ticaret kuralları değişmektedir. Rekabetçi olabilmek adına bir dış ticaret tacirinin kendini sürekli yenilemesi ve uluslararası standartlarda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Dış ticaretin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Dış ticaretin dünyanın bir ülkesine değil, çeşitli ülkelere yapılmasının o dış ticaret tacirinin elini güçlendirecek, bir ülkede yaşanması muhtemel ülke ve politik risklerin olması halinde, dış ticaret tacirinin yoluna farklı ülkelerle devam ediyor olması önemlidir. Önümüzdeki günlerde dış ticaretin öneminin daha da arttığını, dış ticaret yapmanın adeta bir zorunluluk olduğunu hep birlikte göreceğiz.

 

RB Lecturer profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.