Kişiye Özel Eğitimde Dönüşüm

  1. Anasayfa
  2. Kişiye Özel Eğitimde Dönüşüm
  • Kişiye Özel Eğitimde Dönüşüm

    Kişiye Özel Eğitimde Dönüşüm

    Lukwise Röportajları - Educall Academy


Kişiye Özel Eğitimde Dönüşüm

Lukwise röportajlarında konuğumuz Educall Academy & Edubook Kurucusu Tarık Sönmez


İngilizce derslerinde çeşitlilik, hız, pratiklik, verimlilik arttı.   

2011 yılından bu yana faaliyet gösteren Educall Academy’den bize bahseder misiniz?
İlk olarak Educall fikrinin nasıl çıktığından bahsetmek istiyorum.
Eğitimin kişiye özel olmasına inanıyoruz. Educall mantığını birebir ve kişiye özel olarak tasarladık.
Kazanımları, öğrencinin gelişimindeki beklentileri yazılıma öğreterek öğrenci aksiyonlarına göre yazılımın öğrenciye
rehber olmasını sağlıyoruz. Diğer Önemli husus ise eğitimin yer ve zamanını eğitimi alacak kişinin belirlemesi ve bunu güncelleme imkanının olmasıdır. Kısaca Educall İngilizce Konuşma eğitimi almamızın önündeki engelleri ortadan kaldıran bir sistem olarak hizmet vermektedir.
2008 yılında kaleme aldığım Educall projesinin önemli detayı eğitimi vereceklerin öğretmenler değil yazılım sistemi olacağıdır. Okullara ise derslerin yazılım destekli hologram eğitmenler ile verileceğini manifestomda yazdım.
Girişimcilerin sıkça duyduğu sistemin hayal ürünü, gerçeklerden uzak bir proje olduğunu bir çok kişi tarafından banasöylendi. Ancak kurulduğumuz günden beri projemize bağlı olarak yazılım sistemimizi geliştirmeye önem verdik. Şimdi öğrenci ve personel yönetimin tamamını takip eden bir CRM sistemine sahibiz.

5 yıl içinde eğitimleri yazılımlar ile vereceğimizi, 10 yıl içinde ise hologramların hayatımıza yakinen girmesi girmesi ile öğrencilerimize bulunduğu yerde yüz yüze etkileşimde bulunacağımızı düşünüyoruz.


Öğrenciyi tanıyan ve müfredatı her bir öğrenciye özel atayan, öğrencinin İngilizce

seviyesine, ilgi alanına, kelime dağarcığına, telaffuz yeteneği ve akıcılığına göre program yapan yapay zeka teknolojisini kullanmaktayız.

Amacımız eğitime herkesin minimum maliyetler ile ulaşmasıdır. Halihazırda eğitim müfredatını kişiye özel olarak düzenleyen yazılım sistemimiz takip etse de eğitimleri

dünyanın bir çok bölgesindeki eğitmenlerimiz tarafından vermekteyiz.

Teknoloji gelişim hızını düşündüğümüzde 5 yıl içinde eğitimleri yazılımlar ile vereceğimizi, 10 yıl içinde ise hologramların hayatımıza yakinen girmesi ile öğrencilerimize bulunduğu yerde yüz yüze etkileşimde bulunacağımızı düşünüyoruz.


Bir kurumda çalışıyorsak ve iş, ticaret, hukuk vb.alanda İngilizcenizi geliştirmek istiyorsak, Educall Academy’nin buna yönelik programları var mı?

Eğitimin kişiye özel, kişilerin ilgi alanlarına veya amacına hitap etmesi gerektiğine inanıyoruz. İngilizce Mülakata hazırlanan biri Mülakat İngilizcesi programı alırken, dış ticarette kendini ilerletmek isteyen biri dış ticaret İngilizcesi alabilir.

Bankacılık, Hukuk, Tıp, Aşçılık, Yazılım, Tatil, alışveriş İngilizcesi gibi 30’un üstünde farklı mesleğe hitap etmekteyiz. Ayrıca TOEFL veya IELTS gibi bir sınav hazırlığındaki öğrencilerimiz eğitimlerini bu yönde almaktadır. Ben kendi şirketimde Aşçılık İngilizce programı almaktayım.

Diğer bir gelişimimiz 2017 yılında eğitim sistemimizi Milli Eğitim

Kazanımları ve CEFR kazanımlarını baz alarak K12 Eğitimine uyum sağlamamız oldu. Bugün bir çok eğitim kurumunun verdiği İngilizce müfredatlarına İngilizce konuşma kısmında tamamlayıcı bir rol üstlenmekteyiz. Özellikle Kolejler ile iş birliğimizi geliştirmeye devam ediyoruz.


Kuruma özel butik eğitim programı sunuyor musunuz, yoksa standart eğitimleriniz mi mevcut?

2011 yılından bugüne 100’ün üstünde kurumsal firmanın çözüm ortağı olarak çalıştık. Birçoğu ile halen devam etmekteyiz.

Kurumların personelinin İngilizce konuşma gelişimine katkı sağlarken Şirketlerin Personel işe alım süreçlerinde sınav merkezi olarak ölçme ve değerlendirme yapmamızdır. Kurumlara açtığımız panel ile gerek eğitim sürelerini gerekse işe alacakları adayın test sonuçları raporunu çalıştığımız kurumlar online olarak görebilmektedir.

Pandemi sürecinde kurumsal hizmetlerimiz arasına grup derslerini de ilave ettik. TOEFL gibi belli alana yönelik 5-7 kişilik grup programı ile derslerinimizi uygulamaya başladık.

Edubook ile yeni bir projeye başladınız. Edubook kimler için, ne sunuyor? Nasıl kullanmaya başlıyoruz?

2008 Yılında proje olarak hazırladığım 5 ürünümden 2.si olan Edubook marka haklarını 2014 yılında aldık. Bu süreçte Facebook Türkiye avukatları ile markalarına zarar verebileceğimizi iddia ettikleri bir dava süreci başlattılar.

Bir seneden uzun süreden bu dava ile Projeyi rafa kaldırmıştım ta ki 2019 yılında Eğitim  Teknolojileri alanında çok değer verdiğim bir hocamız ile tanışıncaya kadar.

100% interaktif canlandırılmış derslerden oluşacak bir canlı kitap projesine Ekim 2019 da yazılımına başladık. Ekim 2020 itibari ile V1 yayına başladık.

Educall’da olan yazılım tecrübemiz ile Edubook da çok daha kısa sürede ayağa kaldırdık. Bu sistem de eğitmenler hazırladıkları eğitimleri satabilecekken, okullar kendi online kütüphanelerini oluşturabilecek bunu öğrencilerine ulaştırabileceklerdir bunu yaparken gerek kendi eğitmenleri gerekse diğer eğitmenlerin hazırladığı eğitimleri kullanabileceklerdir.  İçerikleri resim ile video ile ve eklenebilecek soru bankaları ve alternatif araştırma kaynaklarına açık olan Edubook eğitimin dititalleşme yolunda keyifli ders anlatıldığı bir platform olarak hizmet vermektedir.

Edubook’ta eğitmen olmak şimdilik ücretsiz. Üstelik Edubook’ta online yayınların nasıl hazırlanacağına dair eğitim videolarına da ulaşmak mümkündür.

Edubook 2022 de uluslararası bir yapıya geçecektir. Eğitimlerini dünyaya ulaştıracak yayınevlerinin yanında bireysel eğitmenlere önemli fırsatlar sunmaktadır.


"Eğitmenlerimizde aradığımız en önemli kriter, pozitif tutumdur."


Educall Academy ve Edubook’ta eğitmen olmak isteyenler ne yapmalı?

Bugün herkes kendi işini yapmak için gerekli donanıma sahip olabilir ancak etkileşim içinde bunacağınız kişiler sizden binlerce kilometrede güzel ve sürdürüleblir bir dialog içinde olması ancak pozitif tutum ile olabilir.
8-15 yaş gurubu öğrenci velilerinden aldığımız geri bildirimlerde çocuklarının Educall dersi zamanı heyecanla bekledikleri ve öğrencinin dersi ilgiyle takip etmesinden memnuniyetlerini belirtmektedir.


Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüme en erken adım atan kurumlardan birisi olarak başlangıçta sizi ne tetikledi, ne gibi zorluklar yaşadınız ve hedeflerinizden bize bahseder misiniz?

Dünyanın neresinde olursak olalım gelişimin devam etmesi için sürekli bir şeyler öğrenmemiz gerekmektedir. Ancak eğitime ulaşım hem pahalı olmamalı ve ulaşımı da bir o kadar kolay olması gerektiğine inanan biriyim.

Aldığım eğitim ve profesyonel mesleğim pamuk ticareti olmasına rağmen özellikle eğitimin yazılımlar ile daha keyifli hale geleceği, daha ucuz olacağı ve yerden zamandan bağımsız olacağı düşüncesi ile 2008 yılında tamamı online olan projeleri yazmaya başlamıştım. Aklıma gelen düşünceleri veya yaptığım araştırmaları konuya bağlantılarını yazdım. 2011 yılında Amerika'dan Türkiye'ye dönüşümle ile dijital yatırımlarıma Educall ile başladım. Çok değerli öğretim görevlileri ve yazılımcılar ile çalıştım. Educall'da 30 bine yakın öğrenciye eğitim sağladık. Son 3 senede büyüme oranımız % 7.000 lerdedir. Daha kat edecek çok yolumuz var. Bu nedenle hedeflediğimiz yere kararlı adımlar ile gitmeye devam ediyoruz.

2020 pandemi süreci ile dünyada büyük bir değişiklik yaşandı. Başta eğitimler online kanala dönüşürken bir çok meslek ve iş alanı online icra edilmeye başlandı.

Son zamanlardaki teknoloji gelişimleri yüzyılın en hızlı yaşadığı bir yıl olmuştur.

Dünyadaki yenilikleri güncel olarak incelemek ve önümüzdeki 5 yılın projesine hazırlık yapabilmek adına Aralık 2020 de Silikon vadisine gidip son süreçleri bizzat yerinde gözlemlemek istiyorum. Oradan edineceğim gözlem ile gerek Educall gerekse Edubook için yeni bir versiyon planlaması yapmak istiyorum.

Ülkemiz girişimci düşünceye sahip bir çok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerden çok değerli projeler çıkmakta. Ülkemizde daha fazla girişimin çıkması ve başarıya ulaşması hepimizi mutlu edecektir. Bu anlamda girişimci arkadaşlarıma önerim işi ile ilgili irtibat çevrelerini güçlendirmeleri, akıllarına gelen soruları irtibattaki kişilere çekinmeden sormalarıdır. Gelişimleri için gerekli hazırlıkları yapmaları ve kendilerine girişimlerine zaman tanımalarıdır. Bu anlamda ülkemizde kurulu girişimci ekosistemleri, devlet destekli girişim ofislerinin sayısı hızla artmaktadır.

Eğitime ulaşım hem pahalı olmamalı ve ulaşımı da bir o kadar kolay olması gerektiğine inanan biriyim.  

LUKWISE ÜYELERİNE ÖZEL


Önümüzdeki dönem için Lukwise üyelerine Educall Academy ve Edubook olarak bir avantaj sunuyor musunuz?


İngilizce konuşmak isteyen Lukwise üyelerine %15 indirim

İndirim Kodunuz : Lukwise15

İndirimden faydalanmak veya eğitim paketlerine www.educall.com.tr/pricing sayfasından

ulaşabiliriniz.


www.edubook.com.tr platformuna kaydınızı ücretsiz yapın. Kendi hazırladığınız eğitimlerinizi ücretsiz yayınlayın Eğitim hazırlama konusunda tecrübeniz yoksa bu eğitimlerin nasıl hazırlandığını öğrenebilir kendinize ek gelir elde edebilirsiniz.