Siber Güvenlikte Artan Farkındalık

  1. Anasayfa
  2. Siber Güvenlikte Artan Farkındalık
  • Siber Güvenlikte Artan Farkındalık

    Siber Güvenlikte Artan Farkındalık

    Lukwise Röportajları - Cemal Taner

Lukwise röportajlarında konuğumuz siber güvenlik, CİSCO, network eğitimlerinde uzman üyelerimizden Cemal Taner.


Cisco Eğitimi içeriği nedir, hangi sektörler tercih ediyor? Katılımcılara ne gibi hedef ve fayda sağlamaktadır?


Cisco dünya çapında İnternet alt yapısında ve kurumsal ağ yapılarında kullanılan ağ ürünlerini üreten önde gelen bir
markadır. Bu nedenle Cisco sertifikaları dünya genelinde ilgi görmekte ve iş başvurularında aranan bir sertifika olmaktadır. Günümüzde bilişim altyapısının olmadığı bir iş alanı kalmamıştır. Bundan dolayı Cisco sertifikaları ağ altyapılarının olduğu her sektörde kişilere iş imkanı sağlar. Cisco sertifikasyonları, kişilere iş hayatında anında kullanabilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bilgi ve becerileri kazandırır. Laboratuvar çalışmaları ve gerçek hayata dayalı proje örnekleri yapıldığı için bireyler iş hayatına çok hızlı bir şekilde adapte olabilirler


Cisco kapsamında hangi sertifikalar veriliyor? Sertifika almak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?


Cisco’nun ürün yelpazesi çok geniş olduğu için birçok sertifikası bulunmaktadır. Ama bilişim sektörüne giriş olarak kabul edilen Cisco CCNA sertifikası en çok talep gören sertifikalardandır. CCNA sertifikasının üst seviyesi olan CCNP ve onun da üstü olan CCIE sertifikaları önde gelen sertifikalar olarak göze çarpmaktadır. Bunun yanında kablosuz ağ çözümleri, veri merkezi çözümleri, işbirliği çözümleri ve  güvenlik çözümleri için de ayrı ayrı sertifikalar bulunmaktadır. Cisco sertifikalarını almak isteyenlere tavsiyemiz iyi bir eğitmen ve eğitim kurumundan bu eğitimleri alarak sağlam bir temel atmalarıdır. Sonrasında iş hayatına atılarak edindikleri tecrübe ile çok iyi bir kariyer elde edeceklerdir.


CCNA Eğitim Koçluğu hizmetiniz ile ilgili bizi bilgilendirebilir misiniz?


Ben eğitim verdiğim/vermediğim herkese Cisco eğitimleri ve sınavları hakkında ücretsiz  eğitim koçluğu hizmeti veriyorum. Bu konularda soruları olanlar web siteme yorum yazarak, e-posta göndererek veya sosyal medya hesaplarımdan özel mesaj göndererek bana ulaştıkları takdirde en kısa zamanda  kendilerine dönüş yaparak sorularını cevaplıyorum. Aynı zamanda Youtube kanalımda bu konularda herkese açık  canlı yayınlar gerçekleştiriyorum.


Network güvenlik eğitimleri neden gereklidir? Kurumlarda hangi bölümler için önemlidir?


Ağa bağlanan cihaz sayısının her gün katlanarak arttığı günümüzde, network güvenliği en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Kötü niyetli siber korsanların özellikle kurumsal şirketleri hedef haline getirdiği fidye virüsü saldırıları en yaygın ve en hasar verici saldırılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Fidye virüsü ile para kaybetmenin yanında  verilerin çalınmasıyla KVKK gibi regülasyonlar nedeniyle kurumların cezalarla karşı karşıya kalabilmesi de mümkündür. Bu gibi nedenlerle ağ bağlantısı (İnternet) olan tüm kurumların güvenliğe önem vermesi gerekmektedir.


Siber güvenlik eğitiminin öneminden ve bilgi güvenliği farkındalığının faydalarından bahseder misiniz?

Az önce de bahsettiğimiz gibi siber güvenlik bugün en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Siber korsanlar bilişim alt yapılarını hedef almakta ve kurumlara büyük zararlar vermektedir. Siber güvenlikte en zayıf halka insan olarak ifade edilmekte ve bunun sonucunda siber güvenlik farkındalık eğitimleri önemli hale gelmektedir. Bir kurumunun bilişim cihazlarına dokunan  her çalışanı bu farkındalık eğitimlerine katılmalıdır. Örnek verecek olursak satın alma birimindeki bir çalışana gelen teklif e-postası ekindeki excel dökümanını açtığında bilgisayarına zararlı yazılım bulaşmakta sadece çalışanın bilgisayarına bulaşmakla kalmayıp tüm ağa yayılmaktadır. Daha önce ifade edilen fidye virüslerinin sistemlere giriş noktası genelde zararlı yazılım içeren eklere sahip e-postalar ile olmaktadır. Hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin tüm kurumlar her çalışanına siber güvenlik farkındalık eğitimi aldırmalıdır. Genelde 1-2 gün süren bu eğitimler sayesinde en zayıf halkanın güçlendirilmesi sağlanacaktır.


Cemal Taner kimdir bize kendinizden bahseder misiniz?


Cemal Taner, kendini hayat boyu öğrenci olarak tanımlayan, öğrendiklerini paylaşmaktan ve öğretmekten mutlu olan biridir. Bu bağlamda 26 senelik eğitmenlik hayatında binlerce öğrencisinin hayatına dokunmuş, onların kariyerlerinde başarılı görmenin mutluluğunu yaşamıştır. 2011 yılında Orta Avrupa bölgesinde en iyi Cisco Networking Academy eğitmenleri arasında seçilmiştir. Ağ yöneticiliğinin temelleri, Kali ile ofansif güvenlik ve Herkes için siber güvenlik kitaplarının yazarıdır.

 

Profiline ulaşarak incelemek için buraya tıklayn.