Yazılımcı Ekosistemi Oluşturmak

  1. Anasayfa
  2. Yazılımcı Ekosistemi Oluşturmak
  • Yazılımcı Ekosistemi Oluşturmak

    Yazılımcı Ekosistemi Oluşturmak

    Lukwise Röportajları - Hasan Can Soygök/Remotify

Lukwise röportajlarında bu hafta, aynı zamanda Lukwise işortaklarımızdna olan ve şirketlerle onaylanmış yazılım geliştiricileri freelance yada part-time işlerde bir araya getiren bir platform Remotify kurucu ortağı Hasan Can Soygök konuğumuz oldu.

 

Remotify, şirketler için en önemli paydaşlardan biri olan “Yazılımcı” alanında destek olmak üzere yola çıkmış bir firma. Bize Remotify’ın kuruluş hikayesinden, kurucularından ve amacından bahseder misiniz?

 

Remotify şirketlerle onaylanmış yazılım geliştiricileri freelance yada part-time işlerde bir araya getiren bir platform. 2021 yılı itibariyle sadece şirket-geliştirici eşleştirmelerine odaklanmış durumdayız ve eşleştirme algoritmamız üzerine çalışıyoruz. Kısa vadede ülkenin en iyi yazılımcılarını ekosistemimize dahil etmeyi orta-uzun vadede ise bölgenin insan kaynağı gücünü Dünya’ya açmayı hedefliyoruz.


Süreçleriniz nasıl işliyor? Bir firmanın projesine özel bir yazılımcı ihtiyacı olduğunda hangi adımlar bekliyor bu firmayı Remotify’da?


Bir firma Remotify.co üzerinden ihtiyaç duyduğu pozisyon için ücretsiz bir şekilde istediği sayıda pozisyon açabiliyor. Sonrasında ise 72 saat içerisinde her bir pozisyon için yazılımcı havuzumuzdaki aranan kriterlere en uygun 3 aday firma ile paylaşılıyor.


Yazılım işi perakendeden sağlığa, eğlenceden eğitime tüm sektörlerin dijitalleşmesinde amiral gemi konumunda.


Hizmet verdiğiniz sektörleri düşündüğünüzde, sizin hizmetinize en çok ihtiyaç duyan sektörler hangileridir ve neden?


Yazılım işi perakendeden sağlığa, eğlenceden eğitime tüm sektörlerin dijitalleşmesinde amiral gemi konumunda. Bu nedenle kendi ekibini kuran tüm işletmeler nitelikli geliştiricilere ulaşmak istiyorlar ve bu talep zamanla daha yükselecek. Şu an itibariyle ise yazılım şirketleri ve girişimler en önemli paydaşlarımız.


Yetenek havuzunuzun kalitesini nasıl yüksek tutuyorsunuz? Bir yazılımcı sizin yetenek havuzunuza dahil olabilmek için nasıl başvuruyor ve nasıl bir süreçten geçiyor ?


Sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacı var. Türkiye’de de bu anlamda gerçekten bir farkındalık oluşmuş durumda. Biz şuan yetenek havuzumuza iki aşamalı bir seçim ile geliştiricileri dahil ediyoruz. Önce platform üzerinden cv lerini oluşturan adaylarla online görüşmeler yapıyoruz ardın ise kendi uzmanlıklarına göre kısa teknik yetkinlik testleri uyguluyoruz. Sonrasında bu skorlara uygun işlere adaylarımızı yönlendiriyoruz.


Sizin hizmetiniz ile sektöre ve müşterilerinize sunduğunuz en büyük fark nedir?


Biz bir platform olarak müşterilerimiz için personel seçme  süreçlerini katma değer yaratacak şekilde kısalttığımızı düşünüyoruz. Özellikle teknik yeterlilikleri ile ön plana çıkmış personelleri işe alım süreçleri oldukça uzun sürebiliyor. Biz platform üzerinden bunları gerçekleştirmiş aradıklara işe en uygun remote freelance yazılımcıları farklı bir iş modeliyle öneriyoruz. Biz de geliştiriciler için teklif savaşı ya da müşteriler için ilgisiz yüzlerce teklif yok. Hep tam aradıkları aday var.
Lukwise olarak sizlerle yeni bir işbirliğine adım attık. Üyelerimize özel sunacağınız avantajlardan bahseder misiniz?


Lukwise şirketler için Türkiye’nin en önemli eğitmen pazaryeri. Remotify olarak Lukwise ile işbirliği hem iki şirket arasında hem de Lukwise müşterileri için yaratacağımız fırsat bağlamında çok önemsiyoruz. Nisan ayı itibariyle de tüm Lukwise üyelerine %30'luk bir indirim uyguluyoruz.