İş Okulunda Fark Yaratmak

  1. Anasayfa
  2. İş Okulunda Fark Yaratmak
  • İş Okulunda Fark Yaratmak

    İş Okulunda Fark Yaratmak

    Lukwise Röportajları - BMI Business School - Hasan Altunkaya


İş Okulunda Fark Yaratmak


Lukwise röportajlarında konuğumuz üyelerimizden BMI School Genel Müdürü Hasan Altunkaya.


BMI Business School’un hikayesi nedir?

Aslına bakarsanız BMI Türkiye’de iş dünyasına yönelik eğitim ve sertifika programları sunan en köklü kurumlardan birisi; 1998 yılında ODTÜ SEM iş birliğinde sunduğumuz çeşitli sertifika programları ile hikâyemiz başladı. Zaman içerisinde; Marmara, Galatasaray, Hacettepe, İTÜ gibi Türkiye’nin önde gelen birçok üniversitesi ile çalışma fırsatı yakaladık ve bir nevi akademik dünya ile iş dünyasının bağlantı noktası olarak konumlandık. Son yıllarda ise BMI markasını daha ön plana çıkartmış durumdayız, Türkiye’nin lider iş okulu olarak bağımsız ve özgün bir yapı oluşturuyoruz diyebiliriz. Fakat sonuçta 20 Yılı aşkın süredir Türkiye’nin lider üniversiteleri, uzman akademisyenleri, sektörün öne çıkan yönetim danışmanları ve üst düzey yöneticileri ile iş dünyasına yönelik eğitim ve gelişim programları sunan en köklü kurumsal eğitim & gelişim kurumuyuz.


Kurumsal eğitim ve danışmanlık çerçevesinde baktığımızda Türkiye’de gelişme alanı potansiyeli oldukça yüksek olduğu görülüyor. Bu potansiyel içerisinde BMI kendini nerede konumluyor?

Dünyada oldukça yaygın olan ve yüksek prestij sahibi Business School konseptinin Türkiye’deki öncü kurumu olarak konumlanıyoruz. Temel amaçlarımızdan birisi Türkiye’de iş dünyasına yönelik sunulan eğitim & gelişim programlarının kalitesinin artmasına katkıda bulunmak ve bunu yaparken de Türkiye’den uluslararası anlamda tanınır bir Business School / İş Okulu markası çıkartmak. Mevcut durumda gerek genel katılıma açık gerekse kurumsal tarafta düzenlediğimiz eğitim ve sertifika programları, Türkiye iş dünyası içerisinde yüksek tanınırlık, memnuniyet ve başarı oranlarına sahip. Bu doğrultuda, önümüzdeki beş sene içerisinde ulusal ve uluslararası ölçekte saygınlığa sahip gerçek anlamıyla bir iş okulu markası oluşturmak hedefindeyiz.

 

Temel amaçlarımızdan birisi Türkiye’de iş dünyasına yönelik sunulan eğitim & gelişim programlarının kalitesinin artmasına katkıda bulunmak ve bunu yaparken de Türkiye’den uluslararası anlamda tanınır bir Business School / İş Okulu markası çıkartmak.
Çeşitli yurt dışı iş birlikleri ile oluşturduğunuz sertifika programlarınız mevcut. Bu kapsamda nasıl programlarınız var ve hangi ekipler ve sektörler bu sertifika programları ile ilgilenmeli?


Genel katılıma açık olarak düzenlediğimiz programlarda Fransa’dan Paris Sorbonne Business School, Almanya’dan Mannheim Business School ve İngiltere’den London School of Economics ile işbirliklerimiz üç yılı aşkın süredir devam ediyor. Bu bakımdan Avrupa’nın üç güçlü ekonomisinden, öne çıkan üç iş okulu ile iş birliği oluşturmuş durumdayız ve ilgili okulların uzmanlık alanlarına göre sertifika programları sunmaya özen gösteriyoruz. Paris Sorbonne işbirliğinde; marka yönetimi, risk yönetimi ve dijital liderlik alanlarında,  Mannheim Business School işbirliğinde; Endüstri 4.0, Veri Analitiği, İK Analitiği alanlarında, LSE ile işbirliğinde ise MBA ve Liderlik alanlarında eğitim programlarımız mevcut. Fakat hali hazırda Avrupa’nın lider birçok iş okulu – business school ile iletişim ve iş birliği içerisindeyiz. Bu bakımdan çeşitli kurumsal projelerde farklı iş okulları ile iş birliği içerisinde de hizmet sunabiliyoruz.


Sektörünüzde sizi farklılaştıran önemli bir başlık ise “C-Summit Series”. Neden bu çalışmaları yapıyorsunuz? Birçok sektörün heyecanla izleyip katıldığı bu zirveler ile sağladığınız katkılar nelerdir? 2022 için de bu etkinlikler devam edecek mi?


C-Summit Series beş yılı aşkın süredir devam ettirdiğimiz bir iş dünyası buluşması serisi. İlk olarak 2016 yılında CFO Summit – Türkiye’nin Finans Liderleri Zirvesi ile yola çıkmıştık, zamanla bu zirvenin yanına CHRO (İnsan Kaynakları), CMO (Pazarlama) zirveleri de eklendi. 2022 yılında ise yeni olarak CTO (Teknoloji Liderleri) zirvesi C-Summit serilerine ekleniyor. 2022 yılı için; CFO Summit 22 Şubat 2022’de gerçekleşecek, CHRO Mayıs 2022, CMO Eylül 2022 olarak takvimlendirilmiş durumda.

Bu zirveler ile amacımız Türkiye iş dünyasındaki bilginin paylaşılmasına ve genişlemesine katkıda bulunmak, ayrıca ilgili fonksiyondaki güncel trendlerin ve gelişmelerin üst düzey yöneticiler nezdinde tartışılması ve takip edilmesi için bir platform yaratmak diye özetlenebilir. Böylelikle Türkiye iş dünyası liderleri ve üst düzey yöneticilerini sektörün nabzını tutan toplantılar ve konferanslarla bir araya getirmiş oluyoruz.


BMI aktif ve üretken bir firma. Acaba 2022 için planladığınız yeni eğitimler veya projeler var mı?  Ne zaman duyuracaksınız ve mahsuru yoksa bizlere biraz ön bilgi verebilir misiniz?


2022 Yılı için en önemli projelerimizden birisi “yöneticiler için işletme yüksek lisans programı” – “Executive MBA Programı”; böylelikle sertifika programlarının ötesine giderek resmi anlamda bir diploma derecesi için ilk programımızı kurgulamış olacağız. Henüz program detayları netleşmediği için şimdilik bu kadar bilgi paylaşabilirim, umarım yakın zamanda lansman yapacağız.


Bütün bu hikâye ve çalışmanın arkasındaki ekibi de tanımak isteriz.


BMI merkez ekibi şu an yaklaşık 25 kişilik bir kadrodan oluşuyor. Fakat geniş bir eğitmen ve danışman ekosistemine sahibiz ve farklı projelerde yoğun olarak çalıştığımız sözleşmeli eğitmen & danışmanlarımız mevcut. Büyük projelerde farklı kurumlarla iş birliği içerisinde de çalışarak daha geniş kadrolarla da hizmet sunabilmekteyiz.

 

BMI Business School profilini incelemek için tıklayınız